Bemutatkozó

„Mert mi teremtünk szép, okos leányt
és bátor, értelmes fiút,
ki őriz belőlünk egy foszlányt,
mint nap fényéből a Tejút.”
(József Attila)

Bármilyen hihetetlen, elszalad a csecsemőkor pár éve, s az óvoda kapujában a szülők és gyermekük egymás kezét szorongatják. Fájó az elválás, hiszen sok gyermek életében ez az első igazi elszakadás az Anyától, Apától.

Óvodánk azon igyekszik, hogy ez az elszakadás minél zökkenőmentesebb és könnyebb legyen szülőnek, gyermeknek egyaránt. Szeretnénk megfelelni a család elvárásának, bizalmának. Célunk, hogy gyermeke jól érezze magát óvodánkban, s szeretetteljes légkörben nevelődjék, vidám és magabiztos legyen, felkészülten menjen az iskolába.

Óvodánk 5 csoportban évente 130-140 fő gyermeket nevel.

Nevelési programunkból röviden, hogy felismerhető legyen milyen törekvéssel látunk neki a gyermekek neveléséhez:

J Óvodánk nem gyermekmegőrző, hanem gyermekközpontú intézmény. Figyelünk gyermek igényeire, szükségleteire, megkapja tőlünk a gondoskodó törődést, a nyugodt környezetet.

J Egy gyermek számára a legfontosabb életkori sajátosság a játék, mely fő hangsúlyt kap az itt töltött években. Cselekedve, mozgásosan tanul, tapasztalásra, megfigyelésre buzdítóak, kötetlenek a foglalkozások.

J Óvodánkra jellemző a rendszeresség, a hetirend és napirend betartásával a gyermek biztonságban érzi magát nálunk.

J Fontos számunkra az egészséges életmód, ezért naponta biztosítjuk a gyermek számára a változatos mozgáslehetőséget csoportszobában és az udvari levegőzés alkalmával is.

J A felnőttel és társaival való együttműködésre biztatunk, és tanítjuk a segítségkérés módját. Partnerként kezeljük, meghallgatjuk véleményét, figyelembe vesszük a döntéseknél.

J Sokat beszélgetünk velük, időt szakítunk az egyéni és csoportos beszélgetésekre is, ami a mai rohanó világban szinte eltűnt az otthonokból (tisztelet a kivételeknek). Gyakoroljuk a nyugodt egymásra figyelést, mert mindenkit végighallgatunk.

J Minden kisgyermeket arra biztatunk, hogy próbálja ki önmagát, ismerje meg ügyességének, rátermettségének határait.

J Segítünk, hogy a kisgyermek egyre önállóbb és ügyesebb legyen (öltözködés, cipőkötés, rakodás, testi higiéné…). Ha a gyermek téved, hibázik, segítünk együtt kijavítani, nem elmarasztalással, hanem értő figyelemmel, pozitív megerősítéssel.

J Semmit sem oldunk meg helyette, amikor már önállóan is képes rá, de ahol még bizonytalan, ott segítünk, hogy saját maga találja meg a megoldást.

J Sokféle tevékenységgel ismertetjük meg az itt töltött években: festés-rajzolás; mintázás…, hogy érdeklődéssel, kreatívan forduljon a világ felé, s íráskézsége megfelelő legyen, mire iskolába lép.

J Tevékenységközpontú, játékba illesztett tanulás által fejlesztjük gyermekét (értelmi nevelés).

J Lehetőség van az egyéni fejlettségi szintek ismereteiben a differenciált kézség és képességfejlesztésre is. Óvodánkban fejlesztőpedagógus is dolgozik.

J Nevelési célunk az egyetemes emberi értékek közvetítése: emberbaráti magatartás; a természet szeretete, ismerete; magyar kultúra iránti elkötelezettség kialakítása.

J Népi gyermekdalokat, játékokat, mondókákat Kodály Zoltán és Forrai Katalin módszereivel ültetjük a gyermekekbe.

J A mindennapokhoz tartozik a napi mese és vers, mely főleg magyar népmesékből áll, illetve gyermekirodalmunk gyöngyszemeiből válogatunk (Benedek Elek, Illyés Gyula, Weöres Sándor…). Az értékek átadása nyelvi kultúránk ápolását is szolgálja.

J Nevelőtestületünk szilárd meggyőződése, hogy a nevelés tudatos értékválasztás. Programunkban ezért arra is elköteleztük magunkat, hogy a népszokások és népi hagyományok kulturális értékeit megőrizzük és beépítsük nevelőmunkánkba.

Nagyon igyekszünk, hogy megteremtsük az egyensúlyt a családi és az óvodai nevelés között, úgy hogy kiegészítjük, gazdagítjuk azt. Szeretnénk együttműködő fél lenni gyermekek nevelésében, s ezt a bizalmat viszont is elvárjuk, ezért kérjük a szülők segítségét, hogy csemetéje „boldog gyermekkorát” együttesen biztosíthassuk.

Tisztelettel:

 Felsővárosi Összevont Óvodák
Nevelőtestülete